A korpás fejbőr sokunknak okoz visszatérő problémát: nemcsak a kellemetlen viszketés, de a ruhára hulló korpa látványa is rendkívül zavaró.
Mi is a korpa?
A fejbőr háromhetente megújul, és ugyan vannak leváló hámsejtek - mint a bőr bármely részén -, de ezek láthatatlanul kicsik, így a megújulás észrevétlenül megy végbe. Amennyiben korpásodásról beszélünk, úgy a hajas fejbőrön gyulladás keletkezik, amelynek következtében a fejbőr felső hámrétegének leválása gyorsabbá, így szemmel láthatóvá válik. A korpa maga a fejbőrön, illetve a hajszálak tövén látható, levált szaruréteg, azaz az elhalt hámsejtek.
A fejbőr gyulladásának, azaz a korpa kialakulásának oka többféle lehet:
- helytelen fejbőr-ápolás,
- télen a sapka viselése,
- gombás fertőzés,
- fokozott faggyútermelés,
- egyéb betegség kísérőtünete.
Az enyhe korpásodás egy jól megválasztott samponnal viszonylag könnyen kezelhető. Súlyosabb tünetek esetén már nem biztos, hogy a sampon elegendő a korpa ellen, főleg akkor nem, ha a tünetek rendszeresen visszatérhetnek.
A korpásodás során a legtöbb esetben nincs szükség orvosi ellátására. Azonban ha a korpásodás elleni samponok hatására nem javul a fejbőrünk állapota, esetleg súlyosbodnak a tünetek, mindenképp keressük fel a bőrgyógyászt.
Mit tegyek a korpa ellen?
A korpa elleni samponok nagyon jó hatásfokkal kezelik a fejbőrt és csökkentik vagy szüntetik meg teljesen a kellemetlen tüneteket. Ehhez azonban - bár furcsán hangozhat - tudni kell jól hajat mosni.
Első lépésként fésűvel vagy hajkefével finoman, gyengéden távolítsuk el a laza bőrpikkelyeket ügyelve arra, hogy ne legyünk túl durvák, mert azzal tovább irritálhatjuk a bőrt. Amint megvagyunk, mossunk hajat nagyon alaposan a korpásodás elleni samponunkkal úgy, hogy masszírozzuk át a fejbőrt, majd öblítsük ki a sampont. Ismételjük meg a hajmosást és a végén nagyon jól öblítsünk ki minden samponmaradványt a hajból.
Érdemes a korpásodás elleni sampont minimum egy hónapig használni hetente kétszer legalább, de akár naponta is, hogy valóban megtapasztalhassuk az eredményességét.
Előfordulhat, hogy a jól bevált samponunk hirtelen már nem lesz alkalmas a korpa kezelésére, ez teljesen normális. Ekkor térjünk át egy másik korpásodás elleni sampon használatára.
Milyen összetevők segítenek a korpa ellen?
A korpás fejbőr ellen minden olyan természetes összetevő hatásos, amely a faggyútermelést szabályozza, a bakteriális vagy gombás fertőzéseket megszünteti, gátolja, és tisztítja a fejbőrt. Az alábbi természetes összetevőket keressük a korpásodás elleni hajápolókban:
A neem-fa olaját sok természetes sampon tartalmazza, mert igen hatásos korpásodás ellen. Antiszeptikus hatása szabályozza és megnyugtatja a fejbőrt, enyhíti a korpásodást és a gyulladásos viszketést.
A tengeri zöld agyag táplálja és erősíti a hajszálakat, szabályozza a faggyútermelést a fejbőrben, a csalánlevél-kivonat a korpásodás ellen hat.
A mustármagolaj antibakteriális hatású, serkenti a vérkeringést és a fejbőr anyagcseréjét. Gombaellenes hatásának köszönhetően enyhíti az irritációkat, így eredményes a korpa ellen is.
A teafaolaj hűsítő, antibakteriális hatású, csökkenti a korpásodást és a viszketést. Antiszeptikus hatása miatt a faggyúmirigyeket is megnyugtatja és megakadályozza azok eltömődését és gyors újrazsírozódását.
A zsálya tisztító, antibakteriális hatású, szabályozza a fejbőr zsír- és faggyútermelését, helyreállítja a bőr természetes savköpenyét, emellett erőteljesen méregtelenít.
Korpás haj esetén válasszunk tehát célzottan korpásodás elleni sampont, illetve egyéb hajápolót, mossuk a hajunkat vele viszonylag sűrűn és alaposan, valamint adjunk egy hónapot a megoldásra. Akkut probléma esetén mindenképp keressük fel a bőrgyógyászunkat, azonban az esetek döntő többségében erre nincs szükség és egy jó sampon segít megoldást találni a korpás fejbőrre.