Bár mind a nevükben (nátrium-hidrogén-karbonát és nátrium-karbonát), mind tulajdonságaikban találunk hasonlóságot, azért két különböző vegyületről van szó. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy míg a szódabikarbóna étkezési célra is megfelelő, addig a mosószódát használva érdemes gumikesztyűt húznunk, mert könnyen irritálhatja bőrünket. Felhasználási körük azonban nagyrészt megegyezik: mindkettő hatékony és teljesen természetes tisztítószer és mosószer.
Tisztító erejük magyarázata a pH értékükben rejlik, mivel mindkettő lúgos kémhatású, hatékonyan veszik fel a harcot a főleg savas szennyeződésekkel szemben. Jelentős különbség van azonban a bázikusság fokában, a mosószóda egy jóval erősebb lúg, így intenzívebb zsír- és folteltávolító szer társánál. Ebből fakadóan azonban óvatosabban is kell bánnunk vele, hiszen túlzott használata viszont roncsolhatja is a kényesebb felületeket, textíliákat illetve fakíthatja a színeket.
Nézzük hát végig, milyen területeken vethető be hatékonyan a mosószóda!
Mosás
Mosószer
A mosószódát használhatjuk a hagyományos mosóporunk helyett önmagában vagy azzal kombinálva (akár fele-fele arányban) illetve 2-3 kanálnyival rakhatunk a mosódió mellé is. Mind a színes, mind a fehér ruháknál alkalmazhatjuk, azonban a kényesebb selyem és gyapjú mosására nem alkalmas. A mosószóda a szódabikarbónánál nagyobb szemcseméretű por, amely hideg vízben nehezebben is oldódik fel, így könnyen lerakódhat a mosógépben (dob, tartály), csökkentve ezzel annak és így a mosás hatékonyságát. Ezért érdemes a mosószódát már meleg vízben feloldva a mosáshoz adagolni illetve minimum 40 fokon mosni. Amire még célszerű odafigyelnünk, hogy a vízben oldott kálcium- és magnéziumsók a mosószóda hatására kicsapódhatnak, és ez a szürke, nyúlós, iszapszerű csapadék hozzá is tud tapadni a ruhákhoz, amitől azok hosszabb távon beszürkülhetnek, kifakulhatnak és elveszthetik eredeti puhaságukat. Ez ellen az ecetes vagy citromsavas öblítéssel tudunk védekezni, ugyanis savas közegben ez a csapadék könnyen oldódik és kiöblíthető a ruhákból.
Folttisztító
Az erősen szennyezett, foltos, olajos ruhát mosás előtt egy éjjelre áztassuk langyos, mosószódás vízbe. Előtte azonban mindig ellenőrizzük le, hogy színtartó-e a textília.
Vízlágyító
Elég csak 1 evőkanálnyi mosószódát adni a mosóporunkhoz, hogy az ilyen módon lágyított vízzel történő mosáshoz az ajánlott mosóporadagnál kevesebb mennyiség is elegendő legyen, és még a mosógépünket is óvjuk vele az esetleges vízkőlerakódással szemben. A mosószóda használatával így nemcsak egészségünkért és pénztárcánkért, hanem mosógépünk hosszabb élettartamáért is sokat tettünk.
Alapanyag
A mosószóda tisztító erejének és hatékonyságának köszönhetően a házilag gyártott bio mosószereknek is egyik alap összetevője. Rengeteg receptet lehet találni a magyar illetve idegen nyelvű blogokban, érdemes tehát kísérletezgetni, hogy megtaláljuk azt a keveréket, amely a legjobban megfelel az igényeinknek (ruháink színe, szennyezettségének mértéke, víz keménysége stb.).
Mosogatás
Mivel remek zsíroldó, mosogatáshoz is bátran használhatjuk: csak oldjunk fel 1 evőkanál mosószódát 5 liter forró vízben.
Az odaégett ételmaradékot is felszedi: öntsünk vizet az edénybe, szórjunk bele egy kis mosószódát, és forraljuk pár percig!
Két dologra érdemes odafigyelnünk: az üvegedényeket utána mindig öblítsük le ecetes vízzel, hogy foltmentesen száradjanak illetve alumínium edényekhez ne használjuk a mosószódát!
Általános tisztítószer
Általános tisztítószerként eléggé hasonlatos a felhasználási köre a szódabikarbónáéhoz. Oldjunk fel 3 evőkanálnyi mosószódát egy liter meleg vízben; ez a koncentrátum mind a konyhában, mind a fürdőszobában segítségünkre lehet. Használhatjuk felmosáshoz, a tűzhely/grill, csempe, kád, mosdók tisztításához; piszkos kefék, törlőruhák, szivacsok áztatásához, fertőtlenítéséhez, és hasonlóan jól szagtalanít is.
Néhány irányelv, mikor melyiket használjuk inkább a két tisztítószer közül:
- a kényesebb, nehezen öblíthető helyeken, pláne ahol gyermek, állat vagy étel kerülhet kapcsolatba vele használjuk inkább a szódabikarbónát, így nem kell attól tartanunk, hogy roncsolja a felületet, vagy hogy az esetleges tisztítószer-maradvány bármilyen gondot okozhat;
- a mosószódát ugyanilyen megfontolásból inkább olyan felületeken használjunk, ami nem „érzékeny” illetve könnyen leöblíthető.
- A kettőt természetesen kombinálhatjuk is, így nemcsak optimális (pH) közeget teremthetünk a tisztításhoz, de ki is tudjuk aknázni mindkét vegyület előnyeit.
Legközelebbi blogbejegyzésünkben adunk néhány tippet és konkrét receptet, amelyek alapján otthon, minimális költségekkel Te is el tudod készíteni saját mosó- illetve tisztítószered!
Források:
http://mososzoda.com/
http://okovolgy.hu/
http://www.zoldhaz.info/
https://brendid.com/difference-washing-soda-baking-soda/