Elsőként a rendkívül sokoldalúan felhasználható szódabikarbónával foglalkozunk, amelyet rengetegféleképp fel tudunk használni a háztartásban mind por, mind oldott formájában: nemcsak a sütésnél, főzésnél, hanem univerzális tisztítószerként, az otthoni szépségápolásban és egyéb területeken is remekül megállja a helyét!
A szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) enyhén lúgos, vízben jól oldódó só, amely kémiailag két előnyös tulajdonsággal bír: egyrészt savas vagy lúgos anyaggal érintkezve szabályozni (semlegesíteni) tudja környezete PH-ját, másrészt jó hatásfokú sav- és lúglekötő képességű puffer: képes lassítani a létrejövő PH változást, azt közel állandó értéken tartja. (A pufferek nagy mennyiségű savat/bázist képesek befogadni anélkül, hogy a pH-értékük nagymértékben megváltozna.) A szódabikarbóna fő felhasználási terültei és hatékonysága ebből a fenti két jellemzőjéből fakadnak: képes semlegesíteni a szagokat és növelni a tisztítószerek erejét, zsíroldó és vízlágyító hatású.
Lássuk, pontosan hogyan is aknázhatók ki ezek a tulajdonságai a háztartásban!
A konyhában:
Hatékonyan bánik el bármilyen szennyeződéssel: bátran használjuk az edények, a pultok, a mosogató és a hűtőszekrény tisztán tartásához. Csak szórjunk szódabikarbónát a tisztítandó felületre, majd nedves szivaccsal töröljük, illetve dörzsöljük át. Rajtad múlik a mennyiség: minél több szódabikarbónát adagolsz, annál pépesebb lesz az állaga. A végén nedves ruhával töröljük tisztára a felületet.
Padlótisztításhoz használjuk oldott formában: tegyünk két evőkanál szódabikarbónát egy vödörnyi forró vízhez (esetleg pár csepp illóolajat az illat vagy a fertőtlenítés kedvéért pl. teafa), ezzel mossunk fel.
A sütő tisztítása állandó problémát jelent, azonban a szódabikarbónával ezt is megoldhatjuk. Keverjünk össze 1,5 dl szódabikarbónát, fél dl sót és fél dl vizet, amíg paszta állagot nem kapunk. Kenjük fel a sütő belsejében található szennyeződésekre a pépet, azonban kerüljük el a ventilátor(ok) nyílásait. Hagyjuk hatni egy éjszakán át, majd másnap vizes szivaccsal vagy ruhával távolítsuk el.
Nyáron a grillrácson ragadt szennyeződéseket is eltüntethetjük ugyanezzel a módszerrel, csak keverjünk össze egyenlő részben szódabikarbónát és vizet, majd ezzel a péppel súroljuk át a rácsot.
Ugyanígy az edényeinket is megszabadíthatjuk a leégett ételmaradványoktól: forraljunk bennük vizet és tegyünk bele szódabikarbónát. Ha a víz kihűlt, nehézség nélkül el tudjuk távolítani a szennyeződéseket.
A mosogató lefolyóját is könnyedén tisztíthatjuk, illetve szagtalaníthatjuk a következőképpen: fél bögre szódabikarbónát szórjunk a konyhai lefolyó nyílásába (használjunk tölcsért, ha szükséges), majd öntsünk rá egy bögre ecetet. Ne ijedjünk meg, a pezsgés csak a kémiai reakció eredménye; a hatékonyság kedvéért dugaszoljuk is be egy ronggyal a lefolyót és a túlfolyó nyílásait is. Hagyjuk hatni a keveréket (minimum addig várjunk, míg a pezsgő hangot halljuk) és forró vízzel öblítsük le az egészet. Ezt a műveletet akár havonta meg is ismételhetjük, hogy a dugulást elkerüljük.
A hűtő szagtalanítására kiváló megoldás, ha egy befőttes üvegbe szódabikarbónát szórunk (akár néhány csepp illóolajat is cseppenthetünk rá), és fedetlenül betesszük a hűtő leghátsó részébe.
A mosogatógép belsejét fél liter forró vízbe kevert 2 evőkanál szódabikarbónával tehetjük tisztává, valamint ez segít a kellemetlen szagok eltüntetésében is.
Ugyanígy használhatjuk a vágódeszkák, a mikro, a szemetes és a konyhaszekrények szagtalanítására is.
Bár az általunk árult szódabikarbóna nem étkezési, így emberi fogyasztásra nem ajánlott, azért említés szintjén felsoroljuk azokat a lehetőségeket is, ahol a szódabikarbóna még bevethető a konyhában: főzésnél segít megőrizni a zöldségek eredeti (megfelelő pH-hoz kötődő) színét, gyorsítja a marhahús vagy a hüvelyesek, pl. bab puhulását, enyhíti a konyhaszagot. A tejszínhab is tartósabb, keményebb lesz, ha felverés előtt egy kicsi szódabikarbónát teszünk hozzá. A zöldségek és gyümölcsök mosását is ajánlott szódabikarbónás vízzel végezni, ami nemcsak tisztítja, de fertőtleníti is azok felületét. Gyomorégés esetén is hatékony: egy teáskanálnyi szódabikarbóna egy pohár vízbe keverve szinte azonnali enyhülést nyújthat.
A fürdőszobában:
Kímélő súrolószerként a fürdőszobában is nagy hasznát vehetjük: a kádat, zuhanytálcát, mosdókat is megtisztíthatjuk a rájuk szórt, majd nedves szivaccsal letörölt szódabikarbónával.
A wc-kagylóba is szórhatunk belőle, majd néhány perc elteltével a wc-kefével súroljuk jól át a kagylót. A hatást erősíthetjük, ha ecettel kombináljuk a szódabikarbónát.
A csempe, zuhanyfal takarításánál érdemes a szódabikarbónát egy kevés vízzel pépesre kikeverni, hogy az a függőleges felszínen jobban meg tudjon tapadni: végigtörölgetve ezzel a felületeket, remekül eltávolítja a szappanmaradványokat és egyéb szennyeződéseket is.
Ugyanígy szabadulhatunk meg a fürdőszobai csempék fugáiban megülő kosztól és szennyeződésektől, illetve elszíneződésektől is: a pépet egy használaton kívüli fogkefével bedörzsöljük a fugába, majd 10-15 percig hagyjuk hatni, ezután nedves szivaccsal tisztára töröljük. Ha fertőtleníteni is szeretnénk (pl. penészfoltok esetében), akkor cseppentsünk a masszához néhány csepp teafaolajat is!
Fertőtlenítésre használhatjuk fésűk, kefék, sminkecsetek, szivacsok, fürdőjátékok stb. esetében is: tegyük ezeket szódabikarbónás áztató oldatba (itt is cseppenthetünk hozzá teafaolajat), hagyjuk benne állni legalább negyed órát, majd öblítsük le.
Az általános mosószerekben lévő összetevőkre érzékeny bőrű emberek azt fogják tapasztalni, hogy a ruhák mosásánál is csodákat tesz, hiszen kevésbé irritáló, valamint természetes vízlágyító. Tegyünk egy kanál szódabikarbónát a mosószerünkhöz, vagy használjuk mosódióval együtt: növeli a zsíroldó hatást és a színeket sem fakítja. Fehér ruhák mosásánál a fehérítésben is segítségünkre lehet és a drága vízkőoldó szereket is kiválthatjuk az alkalmazásával.
Bor-, tea-, kávé- és zsírfolt is jól kihozható vele a ruhákból, szövetekből (de legalábbis mosás előtti előkezelésre tökéletesen alkalmas): nedves szivacsra szórt szódabikarbónával eltávolíthatóak ezek a foltok. (Ne felejtsük, minél gyorsabban történik meg a foltkezelés, annál garantáltabb az eredmény.)
Egyéb helyiségekben, felhasználási területeken:
1. Szagtalanítás:
Mivel a szódabikarbóna remekül eltünteti a kellemetlen szagokat, egyszerű légfrissítőként is használhatjuk. Vegyünk egy befőttesüveget, a tetejét lyukasszuk ki néhány helyen, töltsünk a negyedéig szódabikarbónát és cseppentsünk hozzá 6-8 csepp illóolajat. Csavarjuk vissza rá a tetőt és tegyük az üveget a tervezett helyére. Ha kreatív vagy, akkor az üveget is kidíszítheted, így az akár dekorációként is szolgálhat. Néha gyengéden rázzuk meg az üveget, hogy az illóolajok folyamatosan párologtathassák illatukat (nyugodtan adhatunk is közben hozzá még néhány cseppet, ha kevésnek érezzük).
A szőnyegeket, kárpitot, matracokat is felfrissíthetjük a segítségével. Elegendő, ha szódabikarbónát szétszórjuk a szőnyegen/matracon, majd várunk néhány órát és összeporszívózzuk. Elnyeli az állott szagokat, és így frissebbé, vidámabbá válik tőle a szoba.
A kellemetlen szagok semlegesítésére még számos terep kínálkozik a mindennapokban: a szódabikarbónát használhatjuk a sportfelszerelésünk (sporttáska, tornacipő), autónk, ruhásszekrényünk szagtalanítására vagy akár illatosítására, ha illóolajat is használunk mellé. (Ennek lehetnek járulékos előnyei is, pl. levendula illóolajjal még a molyokat is távol tudjuk tartani a ruháinktól, a teafa illóolaj pedig fertőtleníti is a cipőket). Háziállataink fekhelyéről is elűzhetjük a szagokat a segítségével.
2. Szépségápolás
Fogaink védelme, fehérítése érdekében:
A lúgos hatású szódabikarbóna nemcsak a fogakon megtapadt kávé, tea, dohányzás okozta foltokat, elszíneződéseket, fogkövet képes eltávolítani, hanem a fogaink felszínére tapadt baktériumokból álló vékony réteget is, így segít megelőzni a fogkőképződést illetve a fogszuvasodás kialakulását. Azonban nemcsak fizikai tisztításon keresztül fehéríti fogainkat, hanem kémiai (oxidációs) folyamatok által is oldja a zománc elszíneződéseit. Ehhez csupán vizezzük be a fogkefénket, mártsuk szódabikarbónába, és mossunk fogat. Akár fogpasztát is gyárthatunk belőle, ha a szódabikarbónához annyi vizet adagolunk, hogy paszta állagot kapjunk, ehhez tehetünk még zöld agyagot és pár csepp illóolajat (menta, ánizs, teafa stb.) is.
Hogy fogaink zománcának épségét semmiképp se veszélyeztessük, maximum hetente egyszer végezzünk szódabikarbónás fogfehérítést.
A szódabikarbóna ezeken a hatásokon felül a leheletet is felfrissíti, így egyszerű szájvizet is készíthetünk belőle: 1 pohár vízben oldjunk fel egy teáskanál szódabikarbónát, cseppentsünk hozzá néhány csepp illóolajat (borsmenta, ánizs, teafa stb.), ezzel öblögessünk (vigyázzunk, ne nyeljük le!).
Izzadásgátló:
Hónaljra kenve semlegesíteni tudja a testszagot: még nyirkos bőrünket egy kis pamutdarabra tett szódabikarbónával töröljük át fürdés után. (A lábszag eltüntetésére ugyanígy használható.)
Kéztisztítás, körömfehérítés:
Kézmosáskor is érdemes szódabikarbónát használni: dörzsöljük be vele a nedves kezünket, majd öblítsük le. Finom, puha bőr és szép fehér köröm lesz a végeredmény.
Arcápolás:
Arcradírként az elhalt hámsejtek eltávolításához is használhatjuk, ehhez keverjük össze a szódabikarbónát annyi vízzel, hogy kenhető masszát kapjunk, gyengéd, körkörös mozdulatokkal dörzsöljük bele a bőrbe, majd langyos vízzel öblítsük le. Az víz helyett használhatunk kókuszolajat vagy mézet is.
Testápolás:
A szódabikarbóna fürdővizünkhöz adagolva is rengeteg előnyös tulajdonsággal bír: tisztítja és puhítja a bőrt, oldja a zsírt, izzadságot, enyhíti az esetleges viszketést, nyugtatóan hat a fáradt lábakra és még a szagokat is semlegesíti.
Lábápolás:
Az ápolt lábak érdekében is bevethető: keverj 2-3 evőkanál szódabikarbónát egy lavórnyi vízhez, tehetsz hozzá néhány csepp illóolajat (levendula, eukaliptusz) is. Áztasd ebben a keverékben a lábad 15-20 percig, majd ugyancsak szódabikarbónával és kevés vízzel készült sűrű péppel radírozd át a „kényesebb” területeket, hogy eltávolítsd az elhalt hámsejteket! Ne felejtsd el a végén hidratáló krémmel bekenni a lábad! A műveletet érdemes lefekvés előtt végezni, így van ideje a krémnek zavartalanul beszívódni a bőrbe, ehhez akár egy zoknit is húzhatunk a lábunkra éjszakára.
Hajápolás:
A hajunk tisztításánál is segítségünkre lehet, használhatjuk száraz samponként, vagy szokásos samponunkhoz adagolva vagy akár önmagában is: 1 evőkanál szódabikarbónát fél liter meleg vízben feloldva, utána ecetes vízzel leöblítve. Készíthetünk belőle tojássampont is: 1 tojást keverjünk el fél citrom levével, tegyünk hozzá 2-3 csepp illóolajat és fél kiskanál szódabikarbónát. Mossuk meg vele a hajunkat majd hideg vízzel alaposan öblítsük le.
3. Egyéb
Autónk gumiját és a dísztárcsákat is fényesre varázsolja: 1-1,5 csésze szódabikarbónát 1 evőkanál mosószerrel és 2 csésze meleg vízzel összekeverünk, törölközővel vagy szivaccsal finoman átdörzsöljük vele a gumit, dísztárcsát, majd vízzel leöblítjük.
Patinamentesítés: ezüstöt, krómot, rozsdamentes acélt tisztíthatunk vele: ehhez készítsünk pasztát a szódabikarbónából kevéske víz hozzáadásával.
Rovarcsípésre is hatásos: keverjünk össze egy kis vizet és szódabikarbónát, majd az így kapott krémet kenjük a viszkető bőrfelületre. (Darázscsípésre ecetet használjunk!!) A gyógyír a bárányhimlő okozta viszketést is enyhíti.
A kertben, a kerti munka során is hasznát vehetjük: készíthetünk belőle gombaölő szert (4-5 liter vízben 4 teáskanál szódabikarbónát feloldva), segít a levéltetvek eltüntetésében, a gyomirtásban, és hangyák, csigák ellen is hatásos.
Szálka kiszedésében is segítséget nyújthat: a vízzel és szódabikarbónával készült sűrű pépet óvatosan kenjük bele a bőrbe ott, ahol a szálka van, és ragasszuk le. Néhány perc múlva láthatóvá válik és eltávolítható a szálka.
Te is használod már ezt a fantasztikus, mégis rendkívül egyszerű és olcsó természetes tisztítószert? Van olyan tipped, amit velünk is megosztanál?
Források:
http://otthonigyogymodok.hu
http://www.agraroldal.hu
http://naturahirek.com
http://www.rendteremto.hu
http://eletmodszer.com
http://filantropikum.com
http://pozitivnap.hu
http://www.eletforma.hu
http://antalvali.com