Bizony, bizony, a ráncokat sokféleképpen nevezhetjük attól függően, hogy hol jelenik meg, milyen mély, mennyire korai életkorban tűnik elő az arcunkon. Egy biztos: ha már kezdenek a jelei mutatkozni, mindenki szeretne valamit tenni a ráncok ellen és megtalálni a legjobb ránctalanítót.
Pedig a ráncok természetes velejárói az évek múlásának, sőt egyértelműen az öregedés jelei, amitől nem kell megijedni. De vajon mi okozza? És hogy léphetünk fel a ráncok ellen?
Egyes kutatások szerint a nők nagy többségénél nagyjából 29 éves kor körül jön el az idő, amikor lekezdenek aggódni az öregedés jelei miatt, a ráncok megjelenésétől, a bőr megereszkedésétől, a feszesség elvesztésétől. Ez idő tájt veszik észre az első finomvonalak megjelenését is.
Az arcunkon megjelenő ráncok azonban nem egyformák. Korábban úgy tudtuk, hogy tulajdonképpen kétféle ránctípus létezik:
- dinamikus ráncok: ezek ismétlődő arcmozgásokból erednek (pl. mosolygás, állandó bosszankodás, szomorúság, stb.) és a bőrben gyűrődéseket hoznak létre. Fiatalabb korban ezek csak felületi redők, később azonban hangsúlyosabbá válhatnak;
- statikus ráncok: a bőr egyes részei elveszítik rugalmasságukat, csökken a hidratáltság, a kollagén mennyisége és így a bőrben állandósul a mélyedés, barázda. Ezek idővel tovább mélyülnek és állandósulnak.
Ezeket a ránctípusokat azonban kutatóorvosok (International Journal of Cosmetic Science-ben publikált cikk szerint az University Hospital of Liege, Belgium kutatói) tovább bontották a megjelenéshez kötődő külső vagy belső tényezők szerint. Ezek alapján sokkal könnyebbé válik azonosítani a problémát és könnyebb nekünk is szembe szállni a ráncok ellen és bevetni a legjobb ránctalanító kozmetikumot!
Nézzük is meg, hogy melyek a ráncok típusai és mit tehetünk ezek ellen a ráncok ellen!
1. Atrófiás gyűrődéses ráncok
Így nevezzük az egymással többnyire párhuzamosan megjelenő finomvonalakat, amelyek egyébként nemcsak az arcon, hanem a testünk bármely más részén is megjelenhetnek.
Mi okozza őket?
Ezek a finomvonalak a bőrben található kollagénmennyiség csökkenésének és így a rugalmasság elvesztésének a következményei.
Ki a főbűnös? A káros napsugárzás.
Az UV-sugárzás szabadgyököket szabadít fel a bőrben, amelyek a kollagént és az elasztint lebontják, így szép lassan megszüntetik a bőr szilárdságát és szerkezetét biztosító építőelemeket.
Mit tehetsz az atrófiás gyűrődéses ráncok ellen?
Győződj meg róla, hogy fényvédelmet is biztosító arcápolót használsz, különösen az arcodon, a nyakadon és a dekoltázsodon (valamint egyéb, a napsugárzásnak kitett területeken)! Nálunk IDE kattintva találsz fényvédelmet is biztosító arckrémeket.
Szintén jól kezelheted őket hidratáló vagy ránctalanító krémekkel, szemkörnyékápolókkal és szérumokkal, amelyek növelik a bőr nedvességtartalmát, így átmenetileg csökkentik a megjelenésüket vagy láthatóságukat.
2. Tartós rugalmas ráncok
Ezek olyan gyűrődéses vonalak a bőrön, amelyek végül ráncokká alakulnak, ahogy öregszünk. Alapvetően az orcákon, a felső ajkak környékén és a nyakon jelennek meg elsőként, és maradnak végül velünk.
Mi okozza őket?
Az a helyzet, hogy a bőr nedvességvesztése itt is meghatározó ok, amelyet az első típusnál is említett napsugárzás csak még fokoz, de itt közrejátszik a dohányzás is.
Az ajkak körüli függőleges vonalak idejekorán való megjelenésében mindenképp, valamint abban is, hogy a dohányzással a bőrfelületünket mindenféle vegyi és rákkeltő anyag "lepi el", amelyek természetesen lerakódnak; illetve a dohányfüst belégzésével gátoljuk a bőr oxigénellátását, amelynek egészséges bőrsejteket képzése lenne az egyik feladata (ez az egyik ok, ami miatt a dohányzás gyakran fakó arcszínt eredményez).
Tehát a feladat a ráncok ellen továbbra is a fényvédelem, illetve a dohányzás teljes lehagyása! A tested hálás lesz érte...
Ezen felül pedig használj hyaluronsavat tartalmazó készítményeket, amelyek nedvességet juttatnak a bőrbe (IDE kattints értük).
3. Dinamikus arckifejező ráncok
Ezek azok a vonalak, amelyeket a cikk elején is említettünk, hogy ismételt arcizom mozgásokból származnak, amelyek a bőrben olyan ráncokat okoznak, amelyek állandóvá válnak. Mosolyvonalak, szarkalábak, nevető ráncok, amelyek általában a száj, a szem és a homlok körül jelennek meg először.
Mi okozza őket?
A nagybetűs ÉLET.
Ezek a kis ráncok gyűjteményt alkotnak az életed pillanataiból: amikor a napsütésben hunyorogtál, nevettél egy jó viccen, vagy szomorkodtál. Szóval minden pillanat ott van az arcodon. Hacsak nem akarsz pókerarccal élni, ezeket a dinamikus arckifejező ráncokat és gyűrődéseket az arcodon kapod az élettől, viseld őket büszkén!
Természetes a napszemüveg és a hidratáló krémek segítenek kordában tartani a finomvonalakat, és a megfelelő arcápolás, a napi rutin az arcbőr egészséges rugalmasságának megőrzésében nagyon fontos szerepet játszik. A legjobb ránctalanító krémeket egyébként IDE kattintva érheted el nálunk.
4. Gravitációs megereszkedés
A gravitációs megereszkedésből származó ráncok az életkor előrehaladtával természetesen előfordulnak, mivel a bőrünk elveszíti a szerkezetét, és elkezd gyűrődni.
Mi okozza őket?
Alapvetően az idő múlása okozza, és a gravitációból eredő megereszkedés. Az öregedéssel a bőrünkben csökken a kollagén és az elasztin, ami a rugalmasság elvesztéséhez, ráncosodáshoz és megereszkedéshez vezet.
Ezek a ráncok sokkal szembetűnőbbek a sovány arcon, ahol a bőr vékonyabb. A vastagabb bőr kevésbé fogja produkálni az ilyen típusú redőket.
Mit tehetünk a ráncok ellen?
A legjobb, ha megelőzzük őket és nem kezeljük, persze ha ezt a cikket olvasod, akkor valószínűleg már a kezelés résznél tartasz.
Ha viszont még megteheted, akkor ne várd meg, amíg megjelennek az első finomvonalak, legyen a bőrápoló rutinod része az anti-aging természetes kozmetikumok használata!
1. Fényvédő használata
Az első és legfontosabb a megfelelő fényvédő alkalmazása, amely lehet alapból egy naptej a hidratáló krém vagy a smink alatt, illetve lehet akár napvédelmet is biztosító arcápoló krém. A ráncok 90%-a a napsugárzás miatt alakul ki, a hatására felszabaduló szabadgyökök hiperpigentációt okoznak, a kollagén és az elasztin csökken a bőrben, ezáltal az egész textúrája megváltozik, megereszkedik, elveszíti a rugalmasságát és ráncos lesz.
2. Anti-aging hatású összetevők
A ráncok ellen sokat tehetsz, ha olyan készítményeket használsz, amelyekben valódi hatóanyagok és öregedésgátló összetevők vannak. Ilyenek többek között:
- retinol: a retinoidok (a retinol, a retinolsav és egyéb származékok) A-vitamin származékok. A retinolsav hatására a bőrsejtek több kollagént termelnek, igazi anti-aging hatóanyag! A retinolt, a tiszta A-vitamint, a bőrben lévő enzimek átalakítják retinolsavvá, így elvégzi a szokásos munkáját: fiatalítja a bőrsejteket, serkenti a bőr saját kollagéntermelését, antioxidáns hatású;
- hyaluronsav: megköti a bőrben a nedvességet, ezért nagymértékben hozzájárul a hidratálásához, a rugalmasságának fenntartásához és a finomvonalak csökkentéséhez;
- antioxidánsok: emlékszel, hogy a káros napsugarak hatására szabadgyökök képződnek, amelyek lebontják a bőrben található kollagént? Nos, az antioxidánsok felveszik a harcot a káros szabadgyökök ellen, elősegítik a bőr regenerálódását és a kollagén és elasztin újratermelődését;
- peptidek: a bőrben található fehérjék (hosszú aminosav láncok, például a kollagén, az elasztin vagy a keratin) kisebb darabjai. A peptidek rendkívül fontos szerepet töltenek be a ráncok elleni harcban, ugyanis különböző típusaik nemcsak a kollagéntermelést serkentik, hanem antioxidáns hatásúak, gyulladásgátlók, megakadályozzák a hiperpigmentációt.
3. Táplálkozás
Közhely, de igaz, hogy sok múlik a bevitt táplálékon is. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a vitaminokban és antioxidánsokban gazdag gyümölcsök és zöldségek fogyasztása hatással van a bőrünkre: a magas C-vitamin bevitel kevesebb ráncot és kevésbé száraz bőrt eredményez.
4. Rendszeres testmozgás, elegendő alvás
Amikor stresszes az életünk, túlterheltek vagyunk és feszültek, a mellékvesék kortizolt kezdenek termelni a stresszhelyzethez való alkalmazkodás érdekében, ami ha tartósan magas marad, akkor több betegség kialakulását is okozhatja.
A kortizol a szervezetünkben gyulladásos folyamatokat indíthat el, amelynek hatására csökkenhet a bőr kollagén és elasztin szintje, így az a ráncok kialakulásához vezethet.
Mozogjunk, sportoljunk tehát rendszeresen és szánjunk időt a pihenésre, regenerálódásra is, hogy nemcsak a lelkünk, de a testünk, a sejtjeink is új életre keljenek.
Összegezve tehát: az öregedés és így a ráncosodás is természetes folyamat, és előbb-utóbb mindenkit elér. Azonban mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy a kialakulásukat késleltessük, a meglévő finomvonalakat csökkentsük. A ráncok elleni harcban mind az életvitelünk, mind a használt természetes kozmetikumok, mind az óvatosságunk szerepet játszik.
Te hogyan szállsz szembe a szarkalábak, mosolyvonalak, redők és ráncok ellen?