Az illóolajok, növényi kivonatok mindig is fontos szerepet játszottak a népi gyógyászatban, amelyeket a szenvedések enyhítésére alkalmaztak. Az illóolajokat, mint antibakteriális, antioxidáns, vírusellenes, gombaellenes szereket évtizedek óta számos nemzetközi tanulmány kiterjedten vizsgálta, amelyek arról számoltak be, hogy több gyógynövényből kinyert hatóanyag ismert vírusok ellen is hatásosnak bizonyult.
Az illóolajok nátha, megfázás és influenza ellen bevetésre kerülhetnek otthoni keretek között is: a majoránna, a muskotályzsálya és az ánizs olaja például egy vizsgálatban 63-féle illóolaj közül lett a legjobb három leghatékonyabb vírusellenes olaj. Előkelő helyet tudhatott magáénak a kakukkfű, a fahéj és a bergamott illóolaja is.
Nézzük meg, mit is tudhat ez a hat illóolaj, ami miatt érdemes őket használni a megfázásos időszakban.
1. Majoránna illóolaj
A majoránna közkedvelt fűszernövényünk, szerintem a Te fűszerpolcodon is van egy kis tasakkal belőle. Saját élőhelyén évelő növény, nálunk azonban a fagyok miatt csak egynyáriként nevelhető.
Pozitív hatást gyakorol az idegrendszerre, segít a stressz csökkentésében, gyerekeknél megkönnyíti az elalvást, ha este egy-két cseppet a talpukba masszírozunk. Gyógyteaként elfogyasztva az emésztést segíti.
Majoránna illóolajjal történő inhalálással elősegíthetjük a meghűléses eredetű nátha, arcüreg gyulladás és köhögés tüneteinek enyhülését.
Ha az illóolaját meleg vízbe cseppentjük, és ezzel gargalizálunk, öblögetünk, erősíti az immunrendszert a különböző szájüregi fertőzések, de még a nátha, és az influenza elleni küzdelemben is. A majoránnából készült teának olyan erős antibakteriális és antivirális hatása van, hogy külsőleg is használhatjuk. Köptetőként elősegíti a laza nyálka kiürítését a szervezetből.
2. Muskotályzsálya illóolaj
A muskotályzsálya illóolaja alapvetően a a menstruáció és a gyermekszülés idején segítette a nőket, csökkenti a menstruációs görcsöket, hat a rendszertelen vérzés ellen, csökkenti a szülési fájdalmakat, de a migrén és a premenstruációs hangulatingadozás ellen is jótékony hatású.
Mindezek mellett egyébként nyugtatóm kedélyjavító hatása miatt depresszív állapotokban is segít. A legújabb kutatások szerint pedig az asztma és a mély köhögés ellen is használható ez a meleg, dióra emlékeztető zöld és lágy illatú növény.
3. Ánizs illóolaj
Az ánizs illóolaj jellegzetes illatával hurutoldó, nyákoldó és köptető hatású, nem véletlen, hogy számtalan gyógyszertári köhögés elleni készítményben is találkozhatunk az ízével. Hatékony fertőtlenítő, légúti hurut esetén külsőleg és belsőleg is használható. Stressz, nyugtalanság, emésztési zavarok és gyomorbántalmak ellen is alkalmazhatjuk. Használatakor figyeljük, hogy mi áll a címkén: ne a csillagánizst válasszuk, hanem a valódi ánizs illóolajat (Pimpinella anisum)!
4. Kakukkfű illóolaj
A kakukkfű illóolaj fertőtlenítő hatású, szirupként, teaként jó hatással van a légzőszervrendszeri betegségekre (mellkasi fertőzések, hurutok, köhögés, meghűlés, influenza, asztma).
A "vörös kakukkfű" rendkívül erős hatású baktériumok, gombák és vírusok ellen, még ezerszeres hígításban is felülmúlja a kémiai fertőtlenítőket. Csak felnőtteknek ajánljuk a használatát a légúti panaszok esetén.
Az "enyhe kakukkfű" stimulálja az immunrendszert, legyőzi a baktériumokat, vírusokat, gombákat, a kimerült gyerekeknek jóleső meleget, és új energiát ad. Ezt a fajtát már gyermekek is használhatják.
Ha egy influenzát megelőző illóolaj keveréket szeretnénk otthon használni, akkor 2 csepp enyhe kakukkfüvet, 3 csepp levendula, 2 csepp citrom és 1 csepp angyalgyökér illóolajat keverjünk össze és ezt a keveréket párologtassuk.
5. Fahéj illóolaj
A fahéjat, mint fűszert kifejezetten a téli süteményekbe szoktuk használni, melegséget ad a testnek és a léleknek egyaránt. A fahéjlevélolaj enyhébb, mint a fahéjkéreg olaja, ezért inkább ezt használják az aromaterápiában. A kórokozók ellen a fahéj nagyon hatásos, ráadásul az immunrendszert is erősíti. Serkenti a vérkeringést, de görcsoldó és feszültségoldó hatása is van. A fahéj illóolaj különösen a fül-orr-gége fertőzések ellen hatásos (mindkét fajtája), de külsőleg csak hígítva alkalmazzuk!
Az otthonunkban kihasználhatjuk kiváló fertőtlenítő hatását is, így felületeken is alkalmazhatjuk.
Egy melegítő hatású tusfürdőhöz 100 ml semleges tusfürdőbe keverjünk 10 csepp fahéj illóolajat, 20 csepp vanília illóolajat és 20 csepp narancs illóolajat.
Megfázás, köhögés ellen párologtassunk 2-2 csepp fahéj-, szegfűszeg- és kakukkfű (az enyhe változatot) illóolajat.
6. Bergamott illóolaj
A bergamott édes, meleg, virágos illata segíti a boldogsághormonok kiválasztását, javítja az általános közérzetet, a téli depresszió ellen kitűnő társunk. Sokoldalúan felhasználható illóolaj, erősen fertőtlenítő, légúti betegségek esetén nyákoldó hatású, de általánosan erősíti az immunrendszert. Felgyorsítja a megfázás és az influenza gyógyulását, harcol a fertőzésekkel szemben.