Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ

Így készíts növényi tejet!

2022. 09. 09. 20:53:00

A növényi italok népszerűsége egyre nő, hiszen nemcsak a vegánok fogyasztják, hanem a tejallergiában, a laktózintoleranciában szenvedőknek, vagy az érzékeny gyomrúaknak is megoldást jelent.

Gyakorlatilag mindenhol helyettesíthetjük vele a hagyományos tejet:

  • reggeli müzli, zabkása készítésekor,
  • kávéhoz,
  • tésztákba.

 

A növényi tej elkészítéséhez érdemes egy aprító és/vagy turmixgépet beszerezni, mert nagyban megkönnyíti a munkát, akár a száraz, akár már a nedves fázisban való bevetéséről legyen szó.

Érdemes megemlíteni, hogy a házi növényi tej nagy előnye, hogy tudjuk, pontosan mi kerül bele, valamint általában olcsóbban elő tudjuk állítani, mint a bolti késztermék ára. Ráadásul nagyszerű kikapcsolódás is, elvonja egy kicsit a figyelmünket a hétköznapi gondokról.

A leszűrt növényi alapanyagokat (zab, kókusz, stb.) ne dobjuk ki, igyekezzünk a zero-waste jegyében süteményekbe, kásákba felhasználni a szűrőzsákban maradt pépet.

Íme néhány recept, amelyhez használhatod az általunk is forgalmazott Tierra Verde Növényi tej készítő szűrőzsákot:

Rizstej:

Egyszerűen főzd meg a rizst, majd 1:2 arányban (rizs:víz) tedd a vízzel egy turmixgépbe és jól turmixold át, hogy teljesen homogén elegyet kapj. Ezután mehet a szűrőzsákba a turmix és a lecsöpögtetett lé pedig lezárt üvegben a hűtőbe. Kb. 3-4 napig áll el, és erőteljesebb a rizs íze a bolti tejekhez képest. Ha az ízét túl natúrnak érzed, természetesen mehet bele egy kis agavé- vagy datolyaszirup.

Ezzel a módszerrel olcsóbban fog kijönni, mint a bolti verzió.

Kókusztej:

A kókuszreszeléket kb. háromszoros mennyiségű vízben áztatjuk 2-3 órán keresztül, majd ezt is turmixoljuk és leszűrjük. Hűtőben tároljuk és 3-4 nap alatt fogyaszuk el.

Nagyon finom kókusz ízt fogunk kapni ezzel a módszerrel, de az állaga nem lesz olyan krémes, mint a boltinak - cserébe tudjuk, hogy nincs benne sűrítőanyag.

Zabtej:

A zabpelyhet áztassuk vízbe egy éjszakára, majd öntsük le róla a vizet, öblítsük át és tegyük turmixgépbe 3-4-szeres mennyiségű vízzel együtt. A módszert már ismerjük: turmixolás, szűrés, hűtés és fogyasztás.

Ezzel a módszerrel szintén olcsóbban juthatunk hozzá a növényi tejünkhöz.

Mandulatej:

A mandulát áztassuk be éjszakára, majd szűrjük le és pépesítsük kb. 4-5-szörös mennyiségű vízzel. Szűrjük át és élvezzük a valódi mandulaízt! Ez egyébként a költséges verzió, hiszen a mandula nem olcsó, viszont tele van kálciummal, és a fennmaradt pépet itt is hasznosíthatjuk.

Ugyanezzel a módszerrel készítheted a kesutejet is natúr, sótlan kesudióból.

 

Pórbáld ki te is ezeket a szuper recepteket és készíts otthon magadnak saját, egészséges növényi tejet! 

Az oldal tetejére