Szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlenek az ásványi anyagok. Bár teljes testtömegünknek csak egy kis töredékét, csupán 4%-át teszik ki, mégis nélkülözhetetlenek az élethez. Ezek közül is az egyik legjelentősebb a magnézium, mely rendkívül összetett és fontos feladatot lát el a testünkben.
A felnőtt ember szervezete kb. 25-30 gramm magnéziumot tartalmaz, amelynek csaknem 60%-a a csontrendszerben, 25%-a az izmokban, a fennmaradó része pedig különböző, elsősorban az anyagcsere-folyamatokban aktív szervekben (például agy, szív, máj) található. Testünk zsenialitásának köszönhetően a működéséhez létfontosságú komponensek ott halmozódnak fel és koncentrálódnak benne, ahol tényleg szükség van rájuk. Így nem meglepő, hogy a magnézium többek között közreműködik a csontok és izmok megfelelő működésében, a szív- és érrendszeri folyamatok szabályozásába és a sejtek anyagcsere folyamataiban is.
Ha a csontok (és a fogak) épsége kerül szóba, elsőnek a kalcium jut eszünkbe. A magnézium azonban ugyanolyan fontos szerepet játszik ebben: míg a kalcium a keménységet, a magnézium a rugalmasságot biztosítja csontjainknak.
A magnézium az izmok és idegek zavartalan működéséhez is nélkülözhetetlen: kalcium-kálium okozta izom-összehúzódás ellenpontjaként az izmok ellazításáért felelős. A vázizom és simaizmok esetében így az izomgörcsöket és az izomfájdalmakat képes oldani test szerte (lábikragörcs, fejfájás, migrén, menstruációs fájdalom, asztmás rohamok esetén a légutak kitágítása). A vérerekben található simaizmokra illetve a szívizomra hatva pedig a szív- és érrendszeri folyamatokat szabályozza: csökkenti a magas vérnyomás, a stroke és a szívroham kockázatát, segíthet a koszorúérgörcs és a szívritmuszavarok megelőzésében, kezelésében.
A magnézium közreműködik szervezetünk anyagcseréjének minden folyamatában, az energiaháztartás (termelés és felhasználás) szabályozásában, nélkülözhetetlen több, mit háromszáz enzim működéséhez éppúgy, mint az ATP termeléséhez, a cukrok bontásához, és a különböző nukleinsavak, fehérjék és zsírok szintéziséhez is.
E három fő funkcióján kívül számos hatása ismert még: szerepet játszik az állandó kimerültség érzésének, a feszültség, a stressz, súlyosabb esetben a depresszió mérséklésében; a problémamentes terhességben és a magzat egészséges fejlődésében éppúgy, mint a sportolók szervezetének fitten tartásában, a sérülések kockázatának minimalizálásában. A magnézium elengedhetetlen a normális kalcium-, nátrium-, kálium- és foszforegyensúly fenntartásához, a C-vitamin hasznosulásához, a kiegyensúlyozott hormonháztartáshoz is. Segíti az immunrendszer megfelelő működését, elősegíti a kollagéntermelést, így lassítja az öregedés folyamatát, pozitív hatással van a szellemi teljesítőképességre is.
Napi szükséglet
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet ajánlása alapján a napi ajánlott magnéziumbevitel mennyisége, amely a magnézium ideális szintjének szervezeten belüli fenntartásához kell egy átlagos felnőtt számára hozzávetőleg 375 mg. Ez a mennyiség változik az egyes életszakaszoktól, nemtől és egyéb körülményektől (életmód, egészségügyi állapot stb.) függően is.
Mikor szükséges fokozni a magnézium-bevitelt?
- sportolás, erőteljes szellemi és fizikai igénybevétel esetén, amikor a sejteknek több energiára van szükségük;
- gyerek- és serdülőkorban a gyors növekedés miatt;
- terhesség, szoptatás alatt, a spontán vetélés, koraszülés, a méhen belüli magzati fejlődés lelassulása, terhességi mérgezés veszélyének csökkentése miatt is;
- időskorban, amikor több tényező együttes hatása (csökkent bevitel, rossz felszívódás, fokozott ürítés, sokféle egyéb gyógyszer szedése) kedvezőtlenül befolyásolhatja a magnéziumszintet.
Ha túl kevés… Mikor alakulhat ki magnéziumhiány?
A magnéziumhiánynak vannak olyan kiváltó okai is, amik az életmóddal állnak összefüggésben, ilyen például az egészségtelen, mozgásszegény életmód, a minőségileg és mennyiségileg elégtelen táplálkozás (fokozott cukorbevitel, feldolgozott élelmiszerek fogyasztása stb.), az alkoholfogyasztás és a stressz.
Hiányát okozhatja még felszívódási zavar bizonyos gyomor-és bélbetegségek esetén, de hányás, hasmenés esetén is csökkenhet a magnéziumkészlet.
A szervezet magnéziumszintjét a vese működése is befolyásolja: az egészséges vesék hosszú ideig kiegyenlíthetik a csökkent magnéziumfelszívódást azzal, hogy a vizelettel kevesebb magnéziumot ürítenek. Ugyanakkor fokozott lehet az ásványi anyagok, így a magnézium ürítése is bizonyos gyógyszerek (vízhajtók, fogamzásgátlók, egyes antibiotikumok) szedése miatt, illetve többek között a rosszul kezelt cukorbetegség vagy alkoholizmus esetén is.
Magnéziumhiányt okozhat még a magas kalciumbevitel is. A kalcium és a magnézium szorosan együttműködik a szervezetben, sok folyamatban leszabályozzák egymás hatását. Mivel ez a két ásványi anyag egymás felszívódását is akadályozhatja, tehát túl sok az egyikből hiányt okozhat a másikból, fontos, hogy megfelelő arányban vegyük ezeket magunkhoz (méghozzá 2:1 arányban a kalcium javára).
A magnéziumhiány jelei, tünetei:
Mivel magnézium élettani hatása rendkívül összetett, ezért nem meglepő, hogy hiánya is meglehetősen széles körű tüneteket idézhet elő.
Ezek közül mindenképp említésre méltó, hogy az elégtelen magnézium bevitel visszavetheti a csontnövekedést, izomgörcsöket, izomfájdalmakat okozhat, szívritmuszavarokat, magas vérnyomást idézhet elő, növeli a trombózis és a szívizomelhalás kockázatát. Okozhat ezen kívül még szorongást, depressziót, fejfájást, fáradékonyságot, szédülést, alvás -, koncentráció- és viselkedészavarokat, étvágytalanságot.
Ha túl sok… Túladagolható?
Túl sok magnézium fogyasztása egészséges veseműködés mellett nem jelent egészségügyi kockázatot, mivel a vesék kiválasztják a felesleget, és az a vizelettel távozik. Az esetleges túladagolás tünetei lehetnek: homályos vagy kettős látás, szédülés, hányinger, hányás, ájulás, súlyos álmosság, légzési nehézségek, vérnyomáscsökkenés és szívritmuszavarok, mely akár szívmegálláshoz is vezethet.
Magnéziumpótlás
Mivel a magnézium mással nem helyettesíthető és szervezetünk nem képes előállítani, nekünk kell gondoskodnunk a megfelelő bevitelről, a pótlásról, de szerencsére számos forrásból meg tudjuk ezt tenni.
- Táplálkozás
A legfontosabb magnéziumforrások:
- klorofilban gazdag, sötétzöld leveles növények (spenót, sóska, kelkáposzta);
- teljes kiőrlésű gabonák: tönköly, rozs, búzakorpa;
- olajos magvak: dió, tökmag, napraforgómag, mandula, kesudió;
- hüvelyesek: bab, lencse, sárgaborsó stb.;
- egyéb: avokádó, banán, étcsokoládé, halfélék (lazac, tonhal, folyami halak, fogas), köles, hajdina, zsírszegény tej és joghurt
A magnéziumbevitel és az étkezés kapcsolatában nem csak az a kérdés, hogy az egyes táplálékok mennyi magnéziumot tartalmaznak, hanem az is, mivel kombináljuk ezeket. Étrendünk egyes elemei ugyanis gátolják, mások viszont elősegíthetik a magnézium felszívódását. Nem kedveznek a magnézium hasznosulásának a magas zsírtartalmú ételek, a szénsavas üdítőitalok, egyes tartósítószerek (pl. benzoesav), valamint az alkohol, míg a B6 vitamin támogatja a magnéziumfelvételt.
- Magnéziumpotló tabletták
A szükséges ásványianyag-szint magnézium készítményekkel biztosítható, melyekből széles választék recept nélkül is hozzáférhető a patikákban.
Ezekben a készítményekben található magnézium felszívódását (így magát a hatásosságát, hogy végül mennyi áll majd ebből a sejtek rendelkezésére) befolyásolja az, hogy milyen só formájában juttatjuk be a szervezetbe. Egyes vegyületek, mint például a magnézium-citrát vagy a magnézium-laktát felszívódása jó, míg másoké (például magnézium-oxid) rossznak mondható, a bevitt mennyiségnek csupán csak 4%-a hasznosul. A bélrendszerben maradó fel nem szívódó magnézium viszont, mivel sok vizet szív magához, hasmenést okozhat.
- Bőrön át történő hasznosulás – Transzdermális magnézium
Néhány magnézium vegyület (például magnézium-szulfát, magnézium-klorid) hatékonyan fel tud szívódni a bőrön keresztül is. Ezt a tulajdonságukat a gyógyszer- és a szépségipar már hasznosítja is: fürdősók, krémek összetevői között is megtalálhatjuk ezeket. A bőrön keresztül történő bevitel gyors és hatékony felszívódást tesz lehetővé, alkalmazható emésztőszervi megbetegedés, hányás-hányinger esetén is és nem ismertek mellékhatásai sem. A szájon át szedhető tablettákkal összehasonlítva, ezeknek a készítményeknek a hatóanyagai lényegesen nagyobb arányban és gyorsabban jutnak el oda, ahol szükség van rájuk, így szintén hatékonyan és gyorsan tudják csillapítja a hiánnyal együtt járó tüneteket. A bőrön át történő magnéziumterápia a fájdalom (derékfájás, sportsérülés, fejfájás, ízületi fájdalmak stb.) kezelésére a legideálisabb.
Az Ősi Magnézium készítményeiben az ultra tiszta, magas koncentrációjú és energiaszintű, természetes magnézium-kloridot használják fel egyéb nyomelemekkel, helyileg, magnéziumolaj, gél vagy fürdősó formájában. Ezt a kiváló minőségű ősi magnéziumot a 250 millió éves, 1600-2000 méteres mélységben található Zechstein-i ősi tengerből, a legújabb biotechnológiai módszerrel bányásszák ki, így a magnézium tiszta és magas energiaállapotú maradhat.
Az Ősi Magnézium termékek gyógyhatásúak, nemcsak az fájdalomcsillapításban, de pszichés- illetve bőrproblémák esetén is jól alkalmazható: nyugtató és hangulatjavító, erősíti a bőr védekező funkcióját, csökkenti a gyulladást, gyorsítja a sebgyógyulást és segíti a sejtek hidratációját.
Amennyiben Te is szeretnél gondoskodni a szervezeted megfelelő magnézium szintjéről, válassz azon termékeink közül, amelyek mindezt biztosítják számodra! Görgess lejjebb és megtalálod őket!
Források:
http://osimagnezium.hu/
http://magnexpress.hu/
http://www.magnesia.hu
http://www.egeszsegtukor.hu/
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
http://www.ontariohealth.org/blogs/michael-long-nd/magnesium-pharmacology
Cikkünk nem orvosi ajánlás, nem helyettesíti az orvos által előírtakat!