Nálunk is kaphatóak már a Dr. Bronner’s varázslatos folyékony és szilárd szappanok, amelyeket töretlen népszerűség övez már több évtized óta, köszönhetően a termékek mögött álló több mint 150 év és 5 generáció szappangyártási tapasztalatának illetve természetesen magának a termékek magas színvonalának.
Annak igazolására, hogy ezek a szappanok miért is képviselnek kiváló minőséget, csak felsorolásképp álljon itt néhány jellemző:
-
Tisztán növényi (kasztíliai) szappanok: nem tartalmaznak állati faggyút, a fő összetevői a (szappanosított) olíva-, kókusz-, kender- és jojobaolaj, a glicerin illetve esszenciális illóolajok.
- A termékek tartósítása is természetes módon történik: erről a növényi alapú E-vitamin és citromsav gondoskodik.
- Az összetevők (és a termékek is) minősített bio és fair trade tanúsítvánnyal rendelkeznek.
- Károsanyag-mentesek: nem tartalmaznak mesterséges habzó-, sűrítő-, színező- és illatanyagokat, sem tartósítószereket.
- A készítményeket nem tesztelték állatokon, vegán termékek.
- Környezetbarát: 100%-osan lebomlanak; emellett a csomagolás is újrahasznosított.
- Ideálisak az allergiával küszködők és az érzékeny bőrű felnőttek, a gyermekek és az állatok számára is.
- Gazdag olajtartalmának és a gyártás során benne hagyott glicerinnek köszönhetően a szappan könnyen habosodik, habja lágy és selymes illetve extra hidratáló hatású kemény víz esetén is.
- Gazdaságos: egy rendkívül sokoldalúan felhasználható erős koncentrátum, így egyrészt ökológiailag a csomagoló anyagon „spórol”, másrészt mivel nagyon sokféle tisztítószert vált ki (nem beszélve arról, hogy számos otthon készített natúr kozmetikumnak és tisztítószernek is alap összetevője lehet), így nekünk is pénzt takaríthat meg, annak ellenére, hogy kicsinek és drágának tűnhet a termék elsőre.
A termék címkéje sem szokványos, azt semmiképp sem lehet állítani, hogy nem lát el minket elegendő információval a termékekkel és a cég filozófiájával kapcsolatban
(közel 3000 szót tartalmaz). A cégalapító Emanuel Bronner a termékeket és azok címkéjét ugyanis a saját hitének és küldetésének, a béke és az egység (All-One) igéjének elterjesztésére használta.
A termékek címkéje (egyéb gondolatok és idézetek mellett) bátran hirdeti: ezek a bio szappanok akár 18-féle felhasználási módra is hivatottak (a címkén egyébként ebből „csak” 6+1 konkrét felhasználási tipp olvasható, a Bronner-rajongók blogbejegyzései alapján viszont ennél több felhasználási terület is létezik már).
Mielőtt részletesen végigmennénk ezeken és az ajánlott hígítási útmutatón, néhány általános információ a felhasználással kapcsolatosan:
- Egyrészt a koncentráltsága, másrészt a lúgossága miatt a legtöbb felhasználási módhoz hígítanunk érdemes a szappanokat: vagy előzetesen, vízben feloldjuk a szappant, vagy néhány esetben maga a felhasználás során történik csak a hígítás.
- Ezek nem szigorú előírások, sok mindentől függhet az arány (felhasználási módtól függően bőrünk állapotától, a ruhák szennyeződésétől, a víz keménységétől stb.), érdemes kísérletezgetni, milyen hígításban működik legoptimálisabban a keverék.
- A szükségszerűen hígított szappant egyéb extra összetevőkkel is fel lehet turbózni, mint például mézzel, egyéb olajokkal (avokádó, mandula), kókusztejjel, illóolajokkal - az interneten rengeteg recept kering Dr. Bronner szappanalapú házi készítésű természetes tisztítószer, bio mosószer és natúr kozmetikum témában.
- Ecettel viszont ne használjuk együtt, mert a lúgos szappan és a savas ecet nemcsak semlegesíti egymás (egyébként egyenként rendkívül kedvező) hatását, de az elegy ki is „csapódik”, egy olajos-filmes anyag keletkezik, amit nem érdemes takarításnál szétkennünk. (Mindemellett az ecetnek van helye a szappan mellett, csak nem egy időben: a szappannal történő tisztítási fázis után öblítésnél (mosás, mosogatás) hasznos lehet az ecet!)
- Használat előtt fel kell rázni a legtöbb elkészített elegyet.
Mire és hogyan használjuk hát ezeket a folyékony szappanokat?
Mindennapi tisztálkodás, zuhanyzás
Használhatjuk előzetes hígítás nélkül közvetlenül a nedves bőrre vagy szivacsra téve. Dörzsöljük magunkra a szappant, amíg habossá válik, majd öblítsük le. A különböző illatú termékek amellett, hogy kiváló, mégis kíméletes módon tisztítanak, további járulékos hatással is bírnak, például a citrus felfrissít, a borsmenta energetizál, a levendula nyugtat, a teafa fertőtlenít stb.
Arctisztítás
Tegyünk 2-3 csepp szappant a nedves kezünkre, habosítsuk fel, majd masszírozzuk be a nedves arcbőrbe (szemünket tartsuk csukva, mert csípheti!), majd öblítsük le alaposan. Remekül eltávolítja a sminket; a teafa ideális a problémás (aknés, gyulladt, száraz), míg az illatmentes az érzékeny, allergiára hajlamos bőrre.
Sampon
Habosítsunk fel kb. fél evőkanálnyi szappant a nedves kezünkbe, és ezzel mossuk meg a már benedvesített hajunkat. Használhatjuk előre hígított állapotában is (fél evőkanál szappan fél csésze vízben feloldva) ugyancsak a nedves hajba masszírozva. Mosás után alaposan öblítsük le, kondicionálóként pedig használjunk (alma)ecetes vizet. Festett hajra inkább ne alkalmazzuk, mert fakíthatja a haj színét.
„Hab”fürdő
Adjunk 2 evőkanál szappant egy átlagos méretű kád vízhez (extra hidratálás céljából adhatunk hozzá még 2 evőkanál olívaolajat is). Bármelyik illat jól működik, válasszuk a hangulatunkhoz és ízlésünkhöz illőt! Babák fürdetéséhez is tökéletes: használjuk az illatmentes változatot, ez semmiképp sem irritálja a babák kényes és érzékeny bőrét!
Lábfürdő
Adagoljuk 1,5 teáskanál szappant egy lavór forró vízhez, ebbe áztassuk lábainkat. A borsmenta jó megoldás a kemény és repedezett sarkakra, a teafa szappan pedig a gombás fertőzések ellen lehet hatékony.
Borotválkozás
Nedves kézben habosítsuk fel az ajánlott mennyiséget, úgy használjuk a kívánt területen: arc (10 csepp), hónalj (3 csepp), láb (fél teáskanál). After shave-ként is működik: 125 ml desztillált vagy forralt vízhez adjunk 1-2 csepp szappant (elsősorban az eukaliptusz, a borsmenta, a teafa és az illatmentes az ideális ehhez a felhasználási módhoz).
Inhalálás
1 tál forró vízbe keverjünk bele 1 evőkanál szappant (főleg a borsmenta illetve az eukaliptusz a hatásos): hajoljunk a tál fölé, tegyünk egy törölközőt a fejünkre és lelegezzünk mélyeket a gőzből.
Fogmosás
Cseppentsünk a szappanból 1 cseppet a fogkefére, mártsuk bele egy pohár vízbe, és szokásos módon mossuk meg a fogainkat, majd öblítsük ki alaposan a szánkat. Ízlés kérdése, de leginkább a borsmenta, a mandula és a citrus lehet jó választás erre a célra, de ne legyenek illúzióink, szappan íze lesz… Műfogsor tisztításra is kiváló és szájvízként is használható: 1-2 cseppet adagolva 125ml desztillált vízhez friss leheletet biztosít, és a kórokozókat is távol tartja (borsmenta, eukaliptusz, teafa). Már ha valaki szereti a szappanízt a szájában…
Dezodor
Tegyünk 1-2 ml szappant egy 125 ml-s üvegbe, öntsük fel vízzel (esetleg rakjunk még hozzá 1 teáskanál himalája sót). Nem igazán elterjedt és kedvelt ez a felhasználási mód, a tapasztalatok szerint nem túl hatékony a verejtékezéssel szemben, ráadásul a ragacsosak maradunk tőle egész napra...
Forró törölközős masszázs
Tegyünk negyed teáskanál szappant egy törülközőre, merítsünk bele egy lavór forró vízbe, csavarjuk ki, helyezzük az arcunkra és a fejbőrünkre, majd ujjbegyeinkkel kezdjük el masszírozni. Ismételjük meg a test egyéb pontjain is, a szív felé haladva. Öblítsük ki a törölközőt forró vízben, majd ismételjük újra a masszázst , miközben lélegezzünk mélyeket. (Meglepőmód ez az egyik felhasználási mód, ami a címkén is szerepel.)
Mosás
Adjunk 1/3-1/2 csésze folyékony szappant egy normál mosáshoz. Szódabikarbónát is adagolhatunk hozzá, így növelhetjük még a mosás hatékonyságát. Az öblítési ciklushoz használjunk fél csésze ecetet! Gépi és kézi mosáshoz is használható!
Mosogatás
Az ajánlott hígítási arány 1:10, de természetesen ezt is igazítsuk az igényekhez (túl zsíros edények vagy túl kemény víz esetén növelhetjük a szappan mennyiségét). Az ecetes öblítés itt is látványosabbá teszi az eredményt.
Felmosás
Használjuk itt is higított formában: tegyünk fél csésze szappant 10 l vízhez (esetleg pár csepp illóolajat is az illat vagy a fertőtlenítés kedvéért), ezzel mossunk fel.
WC tisztítás
Keverjünk össze 1 rész szappant 4 rész vízzel, adjunk hozzá negyed teáskanál teafaolajat, ezzel a keverékkel súroljuk át a WC kagylót. Majd szórjunk szódabikarbónát a WC kefére, és ezzel is sikáljuk át jól a kagylót, hagyjuk hatni 10 percig, majd öblítsük le!
Univerzális háztartási tisztítószerként
Öntsünk negyed csésze szappant egy 1 literes szórófejes flakonba, öntsük fel vízzel, és adjunk hozzá negyed teáskanál teafa illóolajat. A szennyeződés mértékétől függően természetesen módosíthatunk a hígítási arányokon.
Ablaktisztítás
Egy szórófejes flakonban hígítsunk fel vízzel 1 evőkanál szappant, ezt az elegyet használjuk az ablak lemosásához. Ezután felesben hígított ecetes vízzel öblítsük le, hogy ne maradjon foltos az üveg.
Gyümölcs- és zöldségmosás
Nagy hígításban használjuk ehhez a művelethez (elsősorban az illatmentes) szappant: negyed teáskanállal tegyünk a vízhez, ebbe merítsük bele a zöldségeket/gyümölcsöket és dörzsöljük őket át. Utána alaposan öblítsük le tiszta, folyó vízzel.
Házi kedvencek fürdetése
Egy adagnyi szappant (mennyisége függ az állat nagyságától, a szőre hosszától, típusától, szennyezettségétől) habosítsunk fel a kezünkben, ezt a habot masszírozzuk be a már átnedvesített szőrébe/bőrébe. Alaposan mossuk meg majd tiszta vízzel öblítsük le (ügyeljünk arra, hogy ne menjen a szemébe a szappan!).Az erősebb illatok akár a bolhák, kullancsok ellen is hatékonyak, de ha házi kedvencünk bőre érzékeny, akkor az illatmentest használjuk.
Kártevők ellen (növényeken)
1 evőkanál szappant hígítsunk fel 1 l vízzel egy szórófejes flakonban, ezzel spricceljük be az érintett területeket. Ehhez a keverékhez, ha szükséges adhatunk fél teáskanál cayenne borsot vagy fahéjat is.
Hangyairtás
Itt is használjunk szórófejes flakont, amelyben keverjünk össze negyed csésze teafa szappant 1 liter vízzel, ezzel fújjuk be azokat a helyeket, ahol a hangyák megjelentek. (Ezt a koncentráltabb oldatot semmiképp se használjuk növényekre közvetlenül!!!)
Sminkecsetek tisztítása
Hetente egyszer tisztítsuk meg a kozmetikai ecseteinket egy kis tálka vízben feloldott 1-2 csepp szappannal, majd alaposan öblítsük ki őket! Figyeljünk rá, hogy csak a szálakat érje víz (ha befolyik a fém rész alá, a ragasztó könnyen elereszt), ne áztassuk, ne csavargassuk az ecsetet, bánjuk velük kíméletesen! Szárítani is vízszintesen érdemes, így tartja meg legjobban az eredeti formáját.
A következő Dr. Bronner témájú blogbejegyzésünkben néhány konkrét, "turbósított" recepttel jelentkezünk majd, amelyek segítségével otthon is el tudjuk készíteni saját bio mosószerünket, természetes tisztítószereinket és natúr kozmetikumainkat!